Pust, širokih ust

Na pustni torek, 25. 2. 2020, so si učenci predmetne stopnje v okviru kulturnega dneva najprej ogledali predstavitev o pustu kot slovenski kulturni dediščini, ki izhaja še iz  poganskih časov. Predstavitev je prikazovala tradicionalne slovenske maske, ki imajo danes etnološko vrednost: brkinski škoromati, šeme iz Cerknice, cerkniški laufarji, drežniški pustovi. Povedano je bilo tudi, kakšne navade se opravlja v pustnem času in katere jedi se pripravlja. Omenjena sta bila tudi svetovno znana pustna karnevala, in sicer brazilski ter beneški. Nato so se učenci namaškarali in se pripravili za pustno povorko.
Letos pa so imele pustne šeme lahko nalogo odganjanja zime, saj je zima mila in je praktično ni. Kljub temu pa so učenci naše šole poskočno in razigrano stopili v povorko. Vodila sta jo  dva godca, ki sta veselo raztezala meh  harmonik. Šeme so se tako sprehodile po Dolnji in Gornji Košani, nato pa so se zbrale še v telovadnici, kjer so se predstavile ob veseli glasbi. Seveda pust ne bi bil popoln, če se ne bi posladkali s slastnimi krofi.
(Skupno 293 obiskov, današnjih obiskov 1)
 
 

Več prispevkov iz Novice - šola

 
 

Deli