Šola v kulturi

Učenci izbirnega predmeta gledališki klub so se z učiteljicama Anito Nedeljkovič Andlovic in Urško Tušar udeležili Šole v kulturi, kamor jih je v okviru projekta Igrišče za gledališče povabil zavod Bunker iz Ljubljane. Šola v kulturi je potekala tri dni (27.-29. 11. 2019) v Mariboru in je bila usmerjena v spoznavanje sodobne alternativne umetnosti. Na pot so se skupaj z učenci OŠ Prestranek odpravili z vlakom in se v Mariboru nastanili v Vetrinjskem dvoru. Že prvi dan so si ogledali kratke filme, ki so nastali v okviru filmske delavnice Film Factory. Na odru druge gimnazije Maribor so si ogledali alternativno plesno predstavo z naslovom Samo za danes. Po ogledu jih je čakalo tudi srečanje z eno od nastopajočih umetnic. Učenci so se izražali skozi korake sodobnega plesa. Drugi dan so preživeli v sodobnem kulturnem središču GT22. Najprej so si ogledali prostore, kjer imajo umetniki z različnih področij možnost svojega izražanja.  Po ogledu so se udeležili radijske delavnice. V studiu so imeli možnost komentiranja včerajšnje plesne predstave. Izražali so svoja mnenja in občutke, ki so jih prevevali ob gledanju predstave. Že jih čakala delavnica kritičnega pisanja, v okviru katere so v skupinah tudi izdelali in posneli pravi video oglas. Seveda smo si njihove mojstrovine tudi ogledali. Popoldan  so preživeli z gledališko igralko Barbaro Polajnar. Preizkusili so se skozi različne gledališke igrice, s katerimi gledališki umetniki urijo svojo koncentracijo, spomin in krepijo sodelovalno delo, ki je pri nastajanju gledališke predstave še kako pomembno. Zvečer so se sprehodili do Lenta. Občudovali so reko Dravo, po kateri so plavali labodi ter uživali ob pogledu na okrašeni dravski most. Ogledali so si tudi znamenito trto, ki velja za najstarejšo trto na svetu. Tretji dan so obiskali Muzej narodne osvoboditve, kjer jih prijazen kustos popeljal skozi čas prve in druge svetovne vojne. Ogledali so si prostore in rekvizite in prišli do spoznanja, da je rešitev za težave potrebno iskati v kreativnosti, da moraš biti v odnosu do drugih ljudi sočuten in da se moraš vedno vesti nenasilno. Pred odhodom domov so obiskali še Center za kreativnost, kjer so prejeli torbe iz ekološkega materiala, ki so jih izdelovali begunski otroci in so označene z vrednotenjskimi napisi. Učencem je bilo dogajanje v  Šoli v kulturi zanimivo, poučno in bi se ga vsi ponovno udeležili.

(Skupno 104 obiskov, današnjih obiskov 1)
 
 

Več prispevkov iz Novice - šola

 
 

Deli