Karelček v Košani

V petek, 26. 4. 2019, smo na OŠ Košana obeležili 120 – obletnico smrti Dragotina Ketteja.

Dragotin Kette se je rodil leta 1876 na Premu. Ob očetu Filipu, ki je bil učitelj in organist je preživel svoje otroštvo v Zagorju, na Colu in v Košani. V času, ko je Dragotin študiral v Ljubljani, se je rad vračal v Košano, kjer je oče služboval. Filip Kete je umrl v Košani, kjer je tudi pokopan. Očetova smrt je Dragotina zaznamovala in posvetil mu je pesem Na otčevem grobu. Pisal je pesmi za odrasle in otroke. Njegova najbolj znana pravljica je Šivilja in škarjice. Umrl je leta 1899 v Ljubljani, kjer je tudi pokopan.

Z učenci smo v mesecu aprilu literarno in likovno ustvarjali na teme posvečene Dragotinu Ketteju. Nastala dela krasijo hodnike in jedilnico. Na obletnico njegove smrti pa smo pripravili krajšo prireditev. V jedilnici so začeli prireditev vrtčevski pevski zbor, prisluhnili smo pravljici Šivilja in škarjice ter naukom iz basni Mravlji, Čebela in čmrlj, Krt in lastovica  ter Petelin in kokoš. Pred enorazrednico, kjer je učil njegov oče so prvošolci, otroški in mladinski pevski zbor odpeli različne pesmi. Prireditev smo zaključili ob recitaciji pesmi Na otčevem grobu.

 

 

 

(Skupno 182 obiskov, današnjih obiskov 1)
 
 

Več prispevkov iz Novice - šola

 
 

Deli